Jak investovat do sebe. Seberozvoj v kostce
- Martin Zak
- 14. 7. 2024
- Minut čtení: 6
Jaká je nejlepší investice na světě? Do sebe. O tom jsme se bavili kdysi v epizodě podcastu zde. Nyní se tohoto tématu dotkneme znova, ale trochu jinak, trochu víc prakticky.
“Nejrychlejší způsob, jak ztrojnásobit svůj úspěch, je zdvojnásobit investice do osobního rozvoje. “ - Robin Sharma
Tenhle citát od mého oblíbeného spisovatele nám ukazuje princip, o kterém chci dnes mluvit. Pokud budeš na sobě pracovat, všechno bude jednodušší a rychleji dosáhneš toho co chceš. Jde to i bez seberozvoje, ale opravdu se nechceš posouvat a objevovat co vše dokážeš a kam svůj život, práci, podnikání a třeba investice můžeš posunout? Přidám tady ještě jeden citát:
“Bez neustálého osobního rozvoje jste nyní vším, čím se kdy stanete. “ - Eli Cohen
Vliv seberozvoje - nesouměrná investice
Tak jo, pojďme si teď říct, jaký vliv na tebe může seberozvoj mít. Seberozvoj je nesouměrná investice, protože funguje tak, že vložíš málo, ale získáš hodně. To plno lidí chce, ale většinou přemýšlí, jestli dát peníze do akcií, fondů, nemovitostí, nebo třeba do stavebka. To je správně, nicméně pokud vložíš peníze do sebe, můžou se začít dít kouzelné věci. Představ si, že jsi třeba pekař a děláš svou práci dobře, máš na kraji města malou pekárnu. Tvoje výrobky jsou skvělé a lidi je mají rádi, ale finančně nejsi spoko, nevydělává ti tvoje podnikání tolik. Rozhodneš se s tím něco udělat a investuješ trochu času a peněz do studia základů některých oborů, které s tvou prací souvisí. Projdeš kurzy na marketing, sociální sítě, účetnictví, leadership a projektové řízení. To, co se naučíš začneš aplikovat a raketově se vše může změnit. Díky základům účetnictví zjistíš, kolik věcí opomínáš a ušetříš plno peněz na daních, díky kurzu na marketing dáš zákazníkům poukázky na doporučení a věrnostní kartičku s výhodami, aby se k tobě vraceli a šířili o tobě povědomí. Začneš působit na sociálních sítích, kde si tě všimnou noví potenciální zákazníci a ti stávající si tam budou sdílet tvoje skvělé produkty. Díky leadershipu a projektového řízení se ti povede zefektivnit proces práce, zaměstnáš lidi a otevřeš třeba další pobočku. Ty budeš mít volnější ruce a můžeš dál rozvíjet pekárnu tak, aby více vydělávala.
Pokud ale nezačneš seberozvojem a těch pár hodin a peněz do seberozvoje nezainvestuješ, nebude mít růst tvého příjmu, podnikání ani tebe takový efekt. Peníze můžeš dát někam, kde získáš pár procent ročně, nicméně přijdeš o obrovský potenciál. Velký skok seberozvoj udělá na začátku, ve chvíli, kdy stačí pochopit základy některých oborů. Stačí znát základy marketingu a účetnictví, aby živnostník byl o ohromný kus vepředu oproti někomu, kdo to nikdy neřešil. Pokud si říkáš, tohle už mám za sebou, tak určitě se mnou budeš souhlasit, že to tímto nekončí a seberozvoj je cesta celoživotní. Bavili jsme se teď o imaginárním pekaři, ale ten princip se týká každého z nás, i tebe. Zkus si říct, co děláš za práci, co studuješ za školu, v čem podnikáš, kam chceš v budoucnu dojít a představ si, že se budeš rozvíjet, jak tě to může posunout a co tě může posunout? Seberozvoj ti může přinést obrovské benefity v podstatě všude. Představ si, že jdeš na pohovor do nové práce a ve 13h máš pohovor ty a ve 14h má pohovor tvůj klon, který si prošel kurzem jak uspět na pohovoru, kurzem Linkedinu a kurzem komunikace. Kdo má větší šanci na to získat lepší pracovní podmínky, vyjednat si lepší plat a oslovit protistranu? Odpověď nechám na tobě.

Jak na seberozvoj
Pojďme se tedy podívat jak na seberozvoj. Těch možností jsou dnes miliony a je to podle mě jen o tom, jestli chceš, nebo nechceš. Pokud chceš, tak ti teď prozradím 10 praktických tipů, jak se seberozvojem začít, kde brát informace a jak se udržovat v růstu a zároveň pohodě.
1) Podcasty
Velmi efektivní zdroj jsou podcasty. Většina podcasterů točí rozhovory, takže si stačí najít podcast s tématem a hostem, který by ti mohl prozradit to, co chceš. U tohoto podcastu víš, že je koncept trochu jiný, snažím se předat v krátkých epizodách co největší přidanou hodnotu, což není zábava na dvě hodny, kterou vyplníš cestu v letadle, ale můžeš se tak efektivně dozvědět to, co tě zajímá. Podobný koncept využívají i jiní podcasteři a plno témat najdeš takto zpracovaných, jen se budeš muset někdy poprat s podcastem v angličtině, protože v česku asi všechno nenajdeš. Zkus zadat do vyhledávání obor, který tě zajímá, případně téma, nebo pro konkrétní epizodu větu začínající slovem jak. Takže například „Jak se zviditelnit na Googlu“ , v angličtině budeš hledat věty How to… Podcasty můžeš poslouchat bezplatně na Spotify, Apple podcasts, nebo v plno různých podcastových aplikacích. Doporučuji si podcastů nepouštět moc za sebou, a raději se zaměřit na vypsání si důležitých poznatků aplikaci do své praxe.
2) Knihy
Pamatuješ si na povinnou četbu? Veřejně se přiznám, že jsem nedočetl k maturitě jedinou knihu z povinné četby, protože mě ty témata nezajímaly. Na internetu jsem si přečetl výpisky a myslel si, že číst nikdy nebudu. Na vysoké škole jsem ale začal číst knížky o seberozvoji a změnilo mi to život. Během jednoho roku jsem přečetl víc knih než za celý život a dnes už jsou to desítky knih plných životních mouder. Knihy na témata, které tě zajímají najdeš určitě plno a máš dvě možnosti. Buď si knížku koupíš fyzicky, nebo jako PDF do čtečky a budeš si ji číst, nebo si koupíš audioknihu a můžeš knihu poslouchat. Já osobně přešel převážně na audioknihy, i když mám rád fyzické knížky, nicméně díky poslechu zvládnu knížek projít víc, jelikož je poslouchám třeba za volantem. Knížky nejsou zadarmo, ale pokud máš kolem sebe pár přátel, kteří na vlně seberozvoje jedou taky, můžete si knížky mezi sebou půjčovat.
3) Videokurzy
Na internetu najdeš plno videokurzů. Na Youtube vyhledáš plno zpracovaných témat, které tě dokážou posunout a díky kterým získáš mnoho informací. Pokud hledáš efektivitu, může dávat smysl si vyhledat placený videokurz, který bude profesionálně zpracovaný a najdeš tam koncentrované přesně ty informace, které hledáš. Kurzy můžou vytvářet jednotlivci, firmy, nebo je najdeš i na nějakém portále, třeba já jsem si oblíbil kurzy na webu Seduo.cz
4) Odborné články
Koupit si čas od času odborný časopis je fajn investice a většinou tam najdeš rozhovory, příběhy a pak články o konkrétní problematice. Výhoda je, že v časopisu najdeš různé témata a můžeš se tak dozvědět něco, o čem ani nevíš že si chtěl, nebo chtěla vědět. Konkrétní odborné články se dají vyhledat na internetu.
5) Školící firmy
Koupit si kurz může být jedna z nejlepších investic ve tvém životě. Studium kurzu, který tě posune ve tvém oboru, nebo tě naučí základy ostatních oborů je super. Kurz v učebně, nebo i online, ale s lektorem má obrovskou výhodu v tom, že se můžeš ptát. To ve videokurzu nezažiješ. Díky tomu si můžeš individuálně přiblížit to, co tě nejvíc zajímá, nebo to co ti není jasné. Já třeba nedám dopustit na kurz EFA, kterým jsem si prošel a investice v řádech desetitisíců korun se mi díky němu dávno vrátila.
6) Mentor/zkušenější kolega
Učit se od mentora, nebo zkušenějšího kolegy je pro bystré jedince velmi efektivní cesta. Jejich chyb totiž nemusíš prožít na vlastní triko, ale oni ti ukážou správnou cestu a řešení. Máš v práci někoho, kdo je zkušenější? Popros ho o mentoring. Domluv si sním třeba, že ho každou středu pozveš v práci na oběd a během oběda s ním vždy probereš důležité věci. Nebo si najdi mentora mimo svůj okruh lidí a domluvte se třeba na hodinové mzdě za konzultace. Mentor může být i zadarmo, ale takoví se těžko hledají, případně máš u sebe mentora automaticky v rámci hierarchie firmy, což bude ale hodně o štěstí.
7) Obsah profíků
Plno kvalitních informací najdeš na sociálních sítích a dalších místech od profíků. Mnoho takových lidí a firem dělá tzv. obsahový marketing. To znamená, že zadarmo vytváří obsah, který lidi zajímá a něco jim předá. Pak mají často takovíto tvůrci placený obsah, kde jsou témata probrány víc do hloubky, nebo nabízí služby, které můžeš využít. Podívej se na blog, twitter a Instagram takovýchto lidí, určitě tam najdeš plno zajímavého obsahu.
8) Networking
Velmi silný nástroj je podle mě networking. Networking je rozšiřování své sítě kontaktů, což ti může přinést mnoho benefitů. Jeden z nich je ten, že pokud budeš poznávat zajímavé lidi, můžeš se jich ptát a získávat informace v rámci seznamovacího rozhovoru přímo od nich. Stačí vyrazit na nějakou společenskou, nebo byznysovou akci a bavit se s lidmi o tom kdo co dělá. Slouží k tomu i networkingové akce.
9) Kouč, psycholog
Někdo by mohl říct, že ten, kdo chodí k psychologovi, tak je na hlavu, ale tak to není. Psycholog, nebo profesionální kouč ti může pomoct udělat si na své cestě pořádek. Je to nezávislý pozorovatel, který se ti snaží ukázat indicie, díky kterým nalezneš tu správnou cestu. Každý má svou bublinu, ve které žije a občas je potřeba se na vše podívat z nadhledu. Takové sezení není nejlevnější, ale návštěva takového člověka i kdyby jen jednou ročně ti pomůže.
10) Ty
Ty sám a ty sama jsi velmi silným zdrojem pro seberozvoj. Už plno věcí víš a umíš, zkus to zefektivnit tím, že se na chvíli zastavíš a uděláš si schůzku se sebou. Ano slyšíš dobře schůzka tebe s tebou, bez mobilu a okolních narušovatelů pozornosti. Na hodinku si sedni a promysli si jakým směrem jdeš, co vše v poslední době víš nového a jak to můžeš použít pro sebe, pro tvůj lepší život. Popřemýšlej nad tím, co ti bere energii a co ti ji dává. A v neposlední řadě se zaměř na své fyzično, protože nabušená hlava znalostmi bez zdravého těla není to co chceš, stejně jako nabušené tělo bez zdravé hlavy. Chceš mít obojí, tak se nezapomeň hýbat a zdravě jíst.
Tak jo, tohle bylo deset tipů pro tebe a já doufám, pokud jsi na vlně seberozvoje, tak sis rozšířil, nebo rozšířila obzory, a pokud na vlně seberozvoje nejsi, tak že na ni nasedneš. Ať máš život v cajku. A taky finance v cajku, protože to vše spolu souvisí, jen si vzpomeň na začátek článku.